wz
logo

Pletení - základní vzory

01. října 2006

Na této stránce se pokusím představit základní jednoduché vzory pletení, se kterými by si měla každá začátečnice vystačit. Dávám sem ale jen obrázek s jednoduchým popisem, protože si myslím, že o pletení a o vzorech se dá mnoho najít na jiných stránkách - speciálně věnovaných pletení.

pleteni-vzor

Toto je základní nejjednodušší vzor. Stačí umět plést jen hladce. Všechna oka se v lícových i v rubových řadách pletou hladce. Aby vzor vypadal "hladce" mělo by se při pletení dbát na stejnoměrné utahování ok.

další hladký vzor (špatná kvalita)


pleteni-vzor

Žerzej - lícový žerzej. Vzor vzniká pravidelným střídáním jedné řady ok hladce a jedné řady ok obrace. (Plete se lícová řada hladce a rubová řada jak se jeví.)

další lícový žerzej
pleteni-vzor

Pružný vzor. Plete se neustálým střídám 1 oka hladce a 1 oka obrace. Rubové řady se pletou jak se jeví. Oka by se měla pěkně pravidelně utahovat, což se mi v na této ukázce bohužel nepovedlo.
pleteni-vzor

Pružný vzor II. Plete se neustálým střídáním dvou ok hladce a dvou ok obrace. Rubová řady se pletou jak se jeví.

další pružný vzor (pleteou se tři oka hladce a dvě oka obrace, rubové řady se pletou jak se jeví)
pleteni-vzor

Hrášek. Jedná se o nepružný vzor. Plete se neustálým opakovaním pletení jednoho oka hladce a jednoho obrace. Rubová řada se ovšem neplete jak se jeví, ale nad každým hladkým okem je zase hladké oko a nad každým obrace okem je oko obrace. Tak se pokračuje stále dokola.pleteni-vzor

Více o tomto vzoru dodám jak nejdříve to půjde.
pleteni-vzor

Žerzej - rubový žerzej. Plete se střídáním jedné řady hladce a jedné řady obrace. Je vlastně rubová strana lícového žerzeje.

pleteni-vzor

Copánek. Copánek je už trošku komplikovanější vzor. Plete se pomocí přídavné jehlice - jsou na něj potřeba tři jehlice. Moje ukázka je ten nejjednodušší copánek - "ze dvou".

příklad složitějšího copánku pleteného "ze třech"


Copánek se plete takto: - Uplete se 10 ok obrace, potom 6 ok hladce, potom zase 10 ok obrace. Rubová řada se plete jak se jeví.

- Tyto dvě řady se ještě dvakrát opakují beze změn.

- V sedmé řadě se uplete 10 ok obrace, potom se na přídavnou jehlici upletou tři oka hladce(přídavná jehlice zůstane vepředu). Další tři hladká oka se upletou na původní jehlici. Pak se uplete 10 ok obrace.

- V osmé řadě se uplete 10 ok hladce, potom se původní jehlici upletou obrace 3 oka z přídavné jehlice. Dále se upletou další tři oka obrace, nakonec 10 ok hladce.

- Devátá a čtrnáctá řada se pletou stejně jako první až šestá řada.

- V patnácté řadě se uplete deset ok obrace, potom se upletou tři oka hladce na přídavnou jehlici (jehlice zůstane vepředu). Dále se na původní jehlici upletou poslední tři oka hladce, pak se uplete 10 ok obrace.

- Šestnáctá řada se plete stejně jako osmá řada.

Tyto řady se opakují stále dokola.


Pokud chceš jakkoliv okomentovat tuto stránku/tento výrobek, nebo se na cokoliv zeptat, tak můžeš zde, v návštěvní knize.

Zpět
Zpět na úvodní stranu: