logo

Hnědé rukavice palčáky - podrobný postup práce

14. listopadu 2006

Hnědá rukavice

Co budeš na výrobu potřebovat?


- tři krátké jehlice (třeba ze sady jehlic pro pletení v kruhu) nabo dvě jehlice a pomocnou jehlici - vše asi velikosti 3
- středně silnou vlnu - hodí se třeba vlna Lada Luxus
- zapínací špendlík
- nůžky, pravídko nebo krejčovský metr
- tlustou jehlu a zbytky vlny na případné sešití rukavice
- papír a tužku pro případné poznámky

Rukavice jsou pleteny na délku dlaně 28cm, takže pokud máte ruku - dlaň menší nebo větší, bude nutné přidávat či ubírat řady.

Použité vzory:
1. "Vzor 1": je to pružný vzor, plete se střídavě jedno oko hladce, jedno oko obrace; rubové řady se pletou jak se jeví
2. "Vzor 2": lícový žerzej - lícové řady se pletou hladce, rubové obrace
3. "Vzor 3": copánek - copánek se tvaruje ze čtyř ok; plete se způsobem: čtyři řady beze změn, v páte řádě se první dvě oka(z těch čtyřech, která se tvarují) upletou na pomocnou jehlici, druhá dvě oka potom běžně; v šesté řadě se potom nejprve upletou (z těch čtyř ok) oka, která jsou na pomocné jehlici a potom dvě oka, která zůstala na původní jehllici - tím se oka zkříží; další čtyři řady se potom pletou zase beze změn a další tvarování se uskutečňuje zase v 5. a 6. řadě.

Podrobný postup při pletení:

1. Nahodit 17 ok, plést "vzorem 1" celkem 16 řad.
2. Pak se změní vzor - plete se - "vzorem 2" - uprostřed se tvaruje copánek - "vzorem 3", ale copánek není žádná nutnost, takže se dá v klidu plést i bez něj. Stačí plést stále "vzorem 2".
3. Osm řad se uplete "vzorem 2" beze změn.
4. Od deváté řady se potom na palcové (palec je na té straně, podle toho, jakou rukavici pleteš - jestli levou nebo pravou) straně rukavice začnou přidávat oka. Přidávají se způsom - jedno oko v každé lícové řadě. Rubové řady se pletou jak se jeví.
5. Takto se přidává po jednom oku celkem v sedmi lícových řadách - tedy celkem přibyde sedm ok a na jehlici je teď 24 ok.
6. V další lícové řadě se rukavice rozdělí na dvě části - na palcové straně se oddělí sedm ok, která se dají na pomocnou jehlici (ale mnohem lepší je zavřít je do zapínacího špendlíku - zabrání se tomu, aby tato oka "utekla!). S těmito sedmi oky se prozatím nebude pracovat.
7. Na jehlici tedy zůstane zase 17 ok. Plete se dále "vzorem 2" a to celkem 15 řad.
8. V 16. řadě (lícová) začíná další tvarování. Na malíkové straně rukavice spleť v jedno dvě krajní oka (nepočítám okrajové oko).
9. Tři další řady upleť beze změn, v další řadě spleň na každé straně řady dvě oka k sobě.
10. Rubovou řadu upleť jak se jeví. V následujících třech lícových řadách potom splétej vždy dvě oka na malíkové straně rukavice. Rubové řady pleť jak se jeví.
11. V tomto místě začíná pletení druhé strany rukavice - začíná splétání rukavice na bocích. Pokud se nědko splétání obává, může dál plést jen tak a rukavici může nakonec sešít jehlou. Splétání vypadá ale mnohem lépe!
12. Ve třech lícových řadách se na malíkové straně přidá v každé řadě po jednom oku. Rubové řady se stále pletou jak se jeví a tak to bude až do konce rukavice.
13. V další lícové řadě přidej po jednom oku na obou stranách řady - tj. na palcové i na malíkové straně rukavice.
14. V následující lícové řadě pak přidej ještě jedno oko na malíkové straně rukacvice. Pak upleť 15 řad beze změn.
15. Při pletení poslední rubové řady se sundají oka ze zavíracího špenlíku. Přetáhnou se na pomocnou jehlici. Teď se bude chvíli pracovat zase jen s palcem a ostatní oka budou odpočívat na pomocné jehlici.
16. V pletení palce se uplete šest řad beze změn, v sedmé řadě se na každé straně spletou dvě oka v jedno, další tři řady se potom upletou beze změn.
17. V tomto místě se začíná palec otáčet a současně splétat. Tři řady se upetou beze změn, ve čtvrté řadě se přidá na každé straně řady jedno oko, nakonec se uplete 6 řad beze změn.
18. V další lícové řadě se bude palec připijovat ke zbytku rukavice - plete se lícová řada palce a v pletení se jednoduše pokračuje zbylými oky. Teď je na jehlici zase 24 ok.
19. Na palcové straně rukavice se v každé lícové řadě, na palcové straně rukavice splétají dvě krajní oka a to celkem v sedmi lícových řadách. Početk ok na rukavici je tedy zase 17. Zbylé řady "vzoru 2" se upletou beze změn.
20. V místě manžety rukavice se opět začne plést pružným "vzorem 1" a to až do konce rukavice - celkem 16 řad.
21. V poslední řadě se oka zakončí!

A teď už jen stačí uplést druhou rukavici! Tak vesele do toho! Ať vám v zimě není zima!

Pokud chceš jakkoliv okomentovat tuto stránku/tento výrobek, nebo se na cokoliv zeptat, tak můžeš zde, v návštěvní knize.

Zpět
Zpět na úvodní stranu: